Přihlášení

Pravidla k užívání Čtvrtníkova srubu

 

 

 

"Chovej se ohleduplně a pokus se nic nezničit"  

V případě zásadních událostí kontaktujte správce - Standa "Kotlík" Šlechta - 777 085 116 (STS)

Přivezte si s sebou: 
Přezůvky 

Lampový olej do petrolejek

Baterku

Pozor na: 
Manipulaci s ohněm 

V kamnech topte rozumně - nemají svítit. Šetřete stěny srubu i palivo.

Před zapálením v kamnech naplňte kamnovec (nádržku v horní části kamen) čistou vodou.

Zákaz kouření v celém objektu i okolí. 
Zákaz vstupu s otevřeným ohněm (včetně petrolejek) na půdičku. 
Neberte si na půdičku ani jídlo ani pití. 
Sekery a pily používejte výhradně ve dřevárně. (ani v lese, a už vůbec ne ve srubu) 
Na stěny srubu nic nelepte, nepřipichujte připínáčky.

Příjezd a příchod na srub

Přijedete-li autem, je třeba ho zaparkovat na odbočce u křížku tak, aby nepřekáželo v cestě. Odemkněte verandu a pak i vlastní srub. POZOR - jsou nastražené pastičky na myši - případné úlovky patří na kompost… je dobré, když pastičky odstraňuje jeden vedoucí, zatímco ostatní čekají v bezpečí venku - při odjezdu je zas naličte. V čelní stěně srubu jsou dvě okna - otevřete jejich okenice. Kovová závora se odstraní vyšroubováním šroubu pomocí klíče, který leží dole v okně. Pozor - závora je těžká! Okenice nad kamny není na pantech…vypadne, je ji nutné přidržet z druhé strany, pozor je těžká. Okno najdete za šicím strojem.

Batohy nechávejte na policích na verandě, do srubu si přineste jen nejnutnější věci. Věci osobní potřeby ukládejte do horních polic ve srubu. Boty patří pod police na verandě. Před vstupem do místnosti je třeba se přezout.

V dolní místnosti se svítí petrolejkami /lampový olej je třeba si dovézt/. Petrolejky doplňujte zásadně mimo srub!

Věnujte prosím pozornost nebezpečí požáru a hlídejte petrolejky i svíčky, ať tu neshoříte i se srubem! 
Hasící přístroj je u vstupních dveří na verandu! (neslouží jako hračka!) Nikdy nezavěšujte petrolejku nad kamna či v jejich blízkosti! Vaří se na kamnech nebo na plynovém vařiči. Potraviny na polici u kamen je možné využít. Nezkazitelné a dobře zabalené věci můžete nechat v dobře uzavřených obalech (odolných žrádlachtivých hlodavců) k použití pro ostatní. Všechny ostatní zbytky odvézt! (poslední lžičku marmelády nepovažuji za zbytek… odvézt!) Pro uskladnění jídla v průběhu pobytu je na verandě kovový sud s víkem. Nádobí, které si půjčíte, řádně umyjte a vraťte na jeho místo. Nevozte JAR, na místě je připraven ekologický mycí prostředek, snadno odbouratelný.

Dolní místnost slouží jako společenská místnost s místem pro čtyři spáče.

Podkroví je určeno jen jako noclehárna, kde se na molitanech vyspí cca 10 lidí. Molitany prosím netahejte dolů. Do podkroví si berte jen spacák, žádné jídlo ani pití. V podkroví používejte vlastní baterky. Do podkroví platí přísný zákaz vstupu s otevřeným ohněm! - včetně petrolejek!

Dřevo na topení je v dřevníku - v čele kolárny. Pokud to počasí dovolí, tak si zpracujte metry na polínka. Když se budou čerti ženit, tak můžete použít dřevo z kolárny, ale s mírou... je určené jako železná zásoba na akce s malými dětmi.

Nekácet žádné stromy!Dřevo z dřevníku nepoužívejte na pálení venku v ohništi, pro tyto účely najdete v lese různé kupy větví. Než odjedete, doplňte dřevo ve srubu do původního stavu. Dřevo se zpracovává pouze ve dřevárně - místo v lese, kde jsou kozy (dřevěné). Na verandě či dokonce ve srubu se řezat či štípat dřevo nesmí. Pily visí na verandě, sekery jsou ve skříni ve spodní polici. Po použití je řádně očistěte a vraťte na původní místo.

Kamna užívejte v souladu s přiloženým návodem a nezapomeňte je před odjezdem připravit k dalšímu použití.

Popel a kompostní odpad (zbytky jídel) vynášejte za potok do za staré koryto a na místo označené KOMPOST. Nikdy jej nesypte do potoka! Lavičky k venkovnímu ohništi jsou pod verandou.

Vodu na vaření je možné brát ze studny do kýble s nápisem PITNÁ VODA. Voda ze studny není testována, ale běžně ji  bez problémů používáme. Špinavou vodu z nádobí lijte na KOMPOST. Nezapomeňte vylít všechnu vodu před odjezdem domů.

Záchod – kadibudka,  stojí asi 50 metrů od srubu. Pro pány je z boku připraven pisoár. Dojde-li toaletní papír, doplňte ho. Dámské potřeby do záchodu nepatří (odvézt s odpadky).

Lyže, kola, trojkolky a koloběžky ukládejte do kolárny. Klíč od kolárny je pověšen ve srubu vedle dveří.

Dodržujte noční klid!

V okolí srubu zbytečně nehlučte - jste v lese. Je zakázáno používat dělobuchy či jakoukoliv pyrotechniku!

Při opuštění srubu vždy zamkněte oboje dveře a zvenčí zavřete okenice. Nezapomeňte na kolárnu!

Ve srubu, ani v okolním lese se nekouří!

Před odjezdem

·         zapište se, prosím, do knihy návštěv

·         vyneste popel, nařežte, naštípejte a připravte dřevo včetně třísek

·         vylijte všechnu  vodu z kamnovce

·         dolijte petrolejky

·         svíčky a zbytky lampového oleje je možno zanechat pro další návštěvníky (na polici nad šicím strojem)

·         zkontrolujte, zda zbylé jídlo je zabezpečeno proti myším

·         vylijte vodu z lavoru, kýble na pomeje a konve na pitnou vodu

·         musí být zlikvidován veškerý odpad. Kontejnery na tříděný odpad jsou ve Vacově - ostatní odvézt.

·         naličte pasti proti myším

·         zavřete okenice

·         zameťte a celou podlahu vytřete

·         dobře zamkněte, vraťte klíče a zaplaťte dle dohody

Těšíme se na příští návštěvu.

Než odjedete, přesvědčete se, že jste srub zanechali ve stejném ba lepším stavu, než byl když jste přijeli. Vyskytly-li se problémy, nahlaste je Kotlíkovi.

Kamna foto 2, kamna s popiskem

Horský kachlový sporák - návod k použití

Kamna, která při pozornějším pohledu najdete v rohu srubu jsou výkonná a spolehlivá. Pokud ale nechcete strávit příští čtyři hodiny objevováním jejich úskalí, případně dušením, doporučuji se řídit následujícími pravidly.

Dřevo 
V kamnech topíme pouze dřevem. Kamna neslouží ke spalování odpadků! Palivové dříví najdete vyrovnané ve zhruba metrových kusech za kůlnou. Je třeba ho nařezat na cca 30cm dlouhé kusy a naštípat. Tyto operace provádějte prosím pouze ve "dřevárně" - to je prostor, kde jsou špalek a kozy. Pilu a sekeru najdete ve srubu. Po práci je nutné špalek opět zakrýt. V žádném případě není možné získávat palivové dřevo kácením stromů (ani suchých).

Podpálení kamen 
Nejprve je potřeba kamna pořádně prohřát. Nejvíc se osvědčilo je vycpat zmačkanýma novinama a ty pak podpálit a hned zavřít dvířka. K papíru přidejte třísky, ať tam má taky co hořet... Podpalte a hned zavřete dvířka. Mírně povytáhněte popelník, maximálně však o 1 centimetr. Když to podceníte, budou kamna kouřit, pokud si dáte záležet, čeká vás příjemné teplo.

Topení a přikládání 
Mají-li kamna hřát dlouhodoběji je třeba do nich přikládat. Dvířka ohniště otevírejte opatrně. Kamna plňte s citem, jen rukou. Hoření se reguluje pootevřením popelníku, otvor nesmí být větší jak 1 cm (tato štěrbina je zcela dostatečná pro plný výkon), jinak může dojít k situaci, že bude padat popel na zem! Optimálního výkonu dosáhnete při přikládání nejčastěji jednou za hodinu (jsou-li kamna roztopená). Pokud jsou dobře uzavřena dvířka i popelník vydrží naplněná kamna hřát celou noc. 
Pravidelně vynášejte popel na kompost.

Kamnovec 
Nádobka na vrchu kamen slouží k ohřevu pitné vody, před topením je nutné kamnovec nalít vodu, kterou je možné libovolně používat při vaření, na čaj, kávu…důležité je však aby v kamnovci stále bylo dost vody. Pokud se kamnovec rozpálí bez vody, zkroutí se a roztrhne kobku (vrchní část kamen). Při odjezdu všechnu vodu z kamnovce vylijte a vyčistěte jej.

Pozor na hořlaviny v okolí kamen! Je zapotřebí neustále kontrolovat, zejména upozorňuji na: 
PB lahev od vařiče, nádoby s lampovým olejem, petrolejky, sušící se oděvy a obuv. Nezapomeňte také na peřiny a molitany na půdě v okolí komína. Zejména při pobytech s dětmi není opatrnosti nikdy dost!

Trouba 
Při topení nechávejte troubu vždy otevřenou! Jinak se přehřeje a zkroutí. Jediná doba, kdy trouba může být zavřená je při pečení, v tom případě pak doporučuji časté kontroly, neboť rychlost pečení bývá až překvapivě vysoká, tak aby jste nebyli zklamáni. V troubě nesušte žádné předměty (zejména z umělých vláken) a Američani by dodali ani domácí zvířata.

Vaření 
Na kamnech je snadné, stačí se jen trošku snažit.

Při odjezdu 
Před odchodem je bezpodmínečně nutné vymést kamna a vynést popel na kompost. Nikdy nesypte popel do potoka! Dále připravte do kuchyně dřevo pro příští návštěvníky. Nezapomeňte ani na třísky, které se umisťují na kredenc .